КОГАТО ГОСПОД СЛОВОТО ПРОЧИТА

Когато Господ Словото прочита,
което за безбожните е дал,
голяма скръб живота им връхлита
без никакво съчувствие и жал.
Каквото трябва просто ще се случи,
видяно от Небесните очи,
(и нека в него Верният се учи,
а после най-смирен да замълчи…)

Светът е като топка от лавина.
Търкаля се. Набира страшен ръст.
Към ада запокитват го мнозина –
противници на Бог, Завет и Кръст.
И няма как на Злото времената
да станат благотворни и добри.
По-скоро – всеки ще плати цената
за онзи, в който иска да гори…

Едни в света ще търсят смисъл краен,
а други ще мечтаят висини.
Животът е по своему нетраен,
щом гасне в преживените злини.
А все по-бързо времето отлита.
Не бави никой в своите крила.
Когато Господ Словото прочита –
при Него, мой приятелю, ела!

Той страницата щом една затвори,
на друга с Благост ще те пренесе.
И ти ще гледаш някъде отгоре
как този свят от ужас се тресе.
Как двайсет века беше сляп и бесен,
без Вяра във Спасителя Исус.
Но времето му пъкълът отнесе,
и краят му приготвен е за трус…

А ти не страдай! Срокът ще привърши!
В затворени корици – паднал свят!
Сълзите ти Отецът ще избърше
от Злото, запокитено назад…
И в бъдното, пристъпил със възхита,
ще видиш Вечност в Свята синева!
Когато Господ Словото прочита –
до йота сбъдва Своите слова!

Ясен Ведрин
(Търсач на бисери)

МИСЪЛ СПРАВЕДЛИВА

Не ще се този свят събуди
от светлите ми редове,
че той предаден е на луди
и тъмен гарван го кълве.
А жертвата ми по хиляда
да би я Господ умножил,
ще бъде спънка и досада,
но не и стълба към Ветил.

На Правдата лъчите Святи
стесниха Пътя до конец,
а твари, в земното богати,
не биха следвали творец.
Че тях пришпорва ги каишът
и ремък властен ги държи,
а те живеят, за да дишат
духа на сладките лъжи.

Не ще се този свят събуди.
Витае в зверския си сън.
И той с царете си разблудни
венци изплита – трън по трън.
Глави смирени да набучи.
Души на Бог да унижи.
И с дух на побесняло куче
заплахи куп да изръмжи.

Какво пък? Време за развръзка
най-близо е, като че ли,
и бърза тъмнината дръзка
в човешка плът да се всели.
А в процепа на Канарата,
за Бог понесли куп злини,
души Христови, брат до брата,
ще видят мигом висини.

И иска ми се чак тогава
в духа си да усетя сам,
че Бог чрез мене е спасявал
и пълнил Святия Си Храм.
Това е мисъл справедлива.
Заплата – някъде отвъд,
където болката се скрива
и вече не горчи светът…

Ясен Ведрин
(Тленен остатък)

ОПАСНИ ВЪПРОСИ

Каква е съдбата на чуждото тяло
сред черно, което се смята за бяло?
Докарва ли някоя болест заразна,
която на всички е твърде омразна?

Каква е съдбата на стръкчето жито,
край гъстите плевели никнало свито?
Дали ще задържа от корена влага,
когато зрънцата му мъката стяга?

Каква е съдбата на агне, което
пред хищните вълци е слабо и клето?
Смъртта да избегне дали ще сполучи
без силна защита от вярното куче?

Каква е съдбата на хляба със плесен,
от зъл отровител коварно замесен?
Не е ли отдавна превърнат на стока,
която обрича на участ жестока?

Каква е съдбата на грешната глина
или на узрялото грозде във лина?
И колко от тези опасни въпроси
сърцето готово е в скръб да износи?

Но Отговор има, Небесно-прекрасен.
От извор по-бистър, от въздух по-ясен.
И само от Него е Правдата жива,
която с лъчите си всичко разкрива…

Ясен Ведрин
(Тленен остатък)

ВДИГНИ СИ ВЯРАТА ЗА ЩИТ!

Когато този свят те поругава
и мрази те с гнева си неприкрит,
за влизането в Божията Слава
вдигни си, братко, Вярата за Щит!

Насилникът измъчва и убива,
а ти от Кръв Христова си умит.
Дори край тебе всичко да погива
вдигни си, братко, Вярата за Щит!

Един в казана рови и гладува,
а друг е от излишъци честит…
Но ти послушай що Духът диктува!
Вдигни си, братко, Вярата за Щит!

На червеите пътят е обречен
и с тях осъден всеки паразит.
Но щом си призован в Живота Вечен,
вдигни си, братко, Вярата за Щит!

На злобен прицел ако си мишена
и той те дебне – таен, страховит…
Душата си да видиш утешена
вдигни си, братко, Вярата за Щит!

Светът е днес във сблъсъка последен –
Светии срещу дяволски елит.
Богат в Исус, за всичко друго беден,
вдигни си, братко, Вярата за Щит!

Ще дойде край на мъката голяма
и всичкият пелин ще е изпит…
За щастието – с Господ да сте двама,
вдигни си, братко, Вярата за Щит!

Амин и Амин!

Ясен Ведрин
(Птицата в теб)

РАЗСЪДЪКЪТ НЕКА ДА БДИ!

Аз не губя разсъдък, когато
лудостта възцарява светът,
и в прибежище чисто и Свято
размишлявам над думата „съд“.

Тя е вътре, в разсъдъка скрита,
по средата от двете страни.
С нея може човек да изпита
колко тъмни са всички злини.

Бог я влага в духа ни да свети
и претегля слова и дела.
Той ни казва дори: „Разсъдете
и пред Мене сведете чела!“

Всеки в своя разсъдък си има
съдия, адвокат, прокурор,
и от тяхната дейност незрима
помъдрява си личния взор.

Съвестта тези трима събира
безпристрастни към ум и сърце.
С тях човекът от срам се раздира
или свети с достойно лице.

Съвестта с тези трима диктува.
Оправдава или пък гризе.
И когато покаян тъгува
мие своите грешни нозе…

А пък който реши безразсъден
да вилнее по земния път,
Съд го чака в предела отвъден,
по-ужасен от личния съд.

Затова с чиста съвест бъдете
и разсъдъкът нека да бди!
Първом себе си с него съдете!
После дишайте с волни гърди!

Стефан Главчев
(Търсач на бисери)

СМИРЕН ДО ДЪНО ПОД ВЪЛНИТЕ

Когато се надъхват зверовете
и скочат във убийствена война,
към Господ погледни, че Той зове те
към Своята пресвята тишина.

Мира си не губи сред шум и трясък
и страстите световни забрави.
Каквото построено е на пясък,
не ще го Канарата улови…

Извадилият нож – от нож умира
и злобата не ражда мирен плод.
А слепият едва отвъд разбира,
че изпит му е земният живот.

Безчестие е страшната валута,
с която Зло купува всеки роб
да бъде във душата си разплута
врата на ада и отворен гроб.

Но ти, смирен до дъно под вълните,
Заветната си Вяра съхрани,
че вече на приключване са дните
за всички ненаказани злини.

Във опак свят нещата са обратни.
Най-долните отгоре са на власт.
Най-евтините мислят се за златни.
Най-мръсните – за хлябове без квас.

И нека да ти стига, че си дребен
и нямаш на света завиден ръст,
защото не на твари си потребен,
а само на Спасителния Кръст.

А той с Мира Исус Христов се носи
не ден и два, но чак до сетен дъх.
Едва тогава би разбрал защо си
на дъното, когато качваш връх…

Ясен Ведрин
(Тленен остатък)

БЛАГОДАТНИТЕ ДНИ СИ ОТИВАТ…

Благодатните дни си отиват.
Притъмнява злотворният свят.
Черни облаци Правдата скриват
и отварят за мрака диктат.
Най-чудесното Слънце залязва
със последните Свои лъчи,
а лъжата, подобна на язва,
поразява сърца и очи.

Невидяни, нечути, презрени
са слугите на Святия Кръст.
Като тъжни осли уморени
на живота в самотния тръс.
Даже всичката своя жарава
на света всеки сам да е дал,
се обричат на хорска забрава
и на дългата скръб и печал.

Благодатните дни си отиват.
Бесен вихър плющи в племена.
За престоли царе се избиват
и прегъват пред зло колена.
Беззаконие примките стяга
и съблазните хранят тълпи.
Тъмен пастир с бодлива тояга
своя образ в измама крепи.

И ненужни са вече въпроси –
как, защо, докога, докъде…
Всеки свойта съдба ще износи
и на Съд своя дух ще сдаде.
Там, на края, отваря се Книга.
От пропуснати ползи горчи.
Онзи, който живял е, пристига
и пред Вечната Правда мълчи…

Благодатните дни си отиват.
Идва точна развръзка отвъд –
за онези, които погиват,
и за Верните в Божия Път.
Всеки образа свой ще съгледа –
не от плът, но в реалния дух.
Като клетник в Небесна победа
или роб с ненаситен търбух,

като войн на жертвена клада
или гнусен предател с пари…
Идва време за гняв и пощада!
И за пълна разплата дори…
Благодатното време изтича
като Свят пълноводен поток.
Нека всеки Исус да обича
и остане угоден на Бог!

Ясен Ведрин
(Възходът на падението)